Sun

Mon

Tues

Wed

Thurs

Fri

Names given are the presenting authors; see abstract for full list
Sunday 3 June 2018
16:00–20:00 Registration and Icebreaker – Crystal Ballroom, Lafayette Hotel

Monday 4 June2018
8:00–8.40 Breakfast
8:15–8.40 Registration – Marquis Ballroom
8:40 Symposium openingMarquis Ballroom

Session

1: Modeling Processes I
Chair: Douglas Brinkerhoff
9:00 Keynote: Douglas Brinkerhoff, 78A2836: Sediment transport drives tidewater glacier periodicity
9:20 Richard B. Alley, 78A2766: Evaluation of ice-stream model uncertainties and implications for parameter inversions
9:40 Brent Minchew, 78A2787: The dynamic response of laterally confined ice streams to sub-annual periodic forcing
10:00 Jesse Johnson, 78A2779: Inferring the time dependent surface mass balance pattern from changes in the position of a glacier’s terminus
10:20–10:40 Coffee break

Session

2: Modeling Processes II
Chair: Douglas Brinkerhoff
10:40 Nicole Schlegel, 78A2834: Potential Antarctic contribution to sea level due to uncertainties in ice-sheet model forcing
11:00 Leif Karlstrom, 78A2814: Bed topography and basal sliding control catchment-scale surface meltwater routing on the Greenland Ice Sheet
11:20 Colin Meyer, 78A2825: An enthalpy method for subglacial frozen fringe
11:40 Soroush Rezvanbehbahani, 78A2771: A new analytical solution for the temperature profile of ice sheets
12:00–13:20 Lunch

Session

3: Mountain Glaciers I
Chair: William Durkin
13:20 Keynote: Robert Anderson, 78A2808: The debris-covered glacier – rock glacier continuum and its geomorphic consequences
13:40 Sharon van Geffen, 78A2770: A critical evaluation of theories on the mechanism behind Variegated Glacier’s surge behaviour
14:00 Sonam Sherpa, 78A2813: Space time analysis of variation of snow and ice cover in Nepal, Himalaya from 2001–16 using MODIS
14:20–14:45 Coffee break
14:45–15:45 Sustainability lecture with Robin Bell (American Geophysical Union, President-Elect): Building an ethical sustainable future: From the Poles to our homes
15:45–16:00 Intermission
16:00–17:00 Science communication workshop with Shane Hanlon (producer for the podcast The Story Collider): Storytelling and social media: Compelling ways to share your science
17:00–18:00 Sustainability and science communication social (beer served)

Tuesday 5 June 2018
8:00–8.55 Breakfast
8:55–9.00 Housekeeping

Session

4: Mountain Glaciers II
Chair: William Durkin
9:00 William Durkin, 78A2793: Catastrophic collapse of an Arctic ice cap
9:20 David Bigelow, 78A2778: Englacial hydrology in the vicinity of an ice-dammed lake
9:40 Grégoire Guillet, 78A2791: Processes controlling dynamics of high-mountain ice-snow cover in the Mont Blanc massif, Haute-Savoie, France
10:00–10:20 Coffee break

Session

5: The Paleo Climate I
Chair: Elizabeth Thomas
10:20 Keynote: Elizabeth Thomas, 78A2817: Reconstructing Holocene climate on Greenland for use in paleo-ice sheet model simulations
10:40 Jason Briner, 78A2807: Holocene Greenland Ice Sheet extent for data-model comparison
11:00 Helen Habicht, 78A2819: 800 ka of terrestrial temperature variability recorded by branched glycerol dialkyl glycerol tetraethers from Lake El’gygytgyn, Arctic Russia
11:20 Benjamin Keisling, 78A2824: Assessing the Pleistocene stability and behavior of the Greenland Ice Sheet using proxy records from Lake El’gygytgyn, Arctic Russia
11:40 Jonathan Kingslake, 78A2782: Extensive Holocene ice sheet grounding-line retreat and uplift-driven readvance in West Antarctica
12:00–13:20 Lunch

Session

6: The Paleo Climate II
Chair: Elizabeth Thomas
13:20 Adel Allaberdina, 78A2752: Development of phosphorus forms in soil chronosequence of the Nordenskioldbreen glacier, Svalbard
13:40 Tianming Ma, 78A2769: Multiyear observations on the water stable isotope composition of surface snow along the CHINARE traverse, East Antarctica
14:00 Manasi Debnath, 78A2810: Palaeoclimatic implications of proglacial lacustrine sedimentation of Changme Khangpu glacier, Sikkim, eastern Himalaya
14:00–16:00 Poster Session
15:00 Coffee served
16:30 Brewery tour

Wednesday 6 June 2018
8:00–8.55 Breakfast
8:55–9.00 Housekeeping

Session

7: Ice Shelves and Calving I
Chair: Leigh Stearns
9:00 Keynote: Leigh Stearns, 78A2773: Calving laws revisited: using observations to assess Greenland terminus behavior
9:20 Youngmin Choi, 78A2823: Comparison of calving laws for understanding calving dynamics of Greenland outlet glaciers
9:40 Till Wagner, 78A2818: What drives calving of a Greenland tidewater glacier?
10:00 Cyrille Mosbeux, 78A2830: Buoyancy stresses as drivers of ice-shelf calving
10:20–10:40 Coffee break
10:40 Christopher Nuth, 78A2816: The different dynamic personalities of two neighboring tidewater glaciers
11:00 Brad Lipovsky, 78A2809: Rapid ice-shelf rift propagation
11:20 Christopher A. Shuman, 78A2777: Thermal imagery tracks the calving and early movements of iceberg A-68 from the Larsen C Ice Shelf

Session

8: Observations of Processes I
Chair: Ted Scambos
11:40 Ted Scambos, 78A2760: Surface roughness of the Antarctic ice sheet: regional and seasonal patterns
12:00 Xianwei Wang, 78A2767: Accurate coastal DEM generation by merging ASTER GDEM and ICESat/GLAS data over Mertz Glacier, Antarctica
12:20 Tasha Snow, 78A2831: Only skin deep? Linking Landsat and MODIS sea-surface temperatures with glacier change
12:40–13:30 Break
13:30 Mid-symposium excursion to Niagara Falls
(box lunch included)

Thursday 7 June 2018
8:00–8.55 Breakfast
8:55–9.00 Housekeeping

Session

9: Observations of Processes II
Chair: Caitlyn Florentine
9:00 Caitlyn Florentine, 78A2758: Ablation zone radiostratigraphy reflects the present-day, internal ice-flow field in western Greenland
9:20 Beáta Csathó 78A2835: Greenland Ice Sheet changes during the last 24 years from altimetry data
9:40 Carolyn Roberts, 78A2796: Sedimentary control on ice dynamics inferred at Helheim Glacier from robust elevation record
10:00 Thomas Neumann, 78A2837: Using ICESat-2 ice-sheet elevation data to understand ice-sheet dynamics
10:20–10:40 Coffee break

Session

10: Sliding and the Subglacial Environment I
Chair: Celia Trunz
10:40 Celia Trunz, 78A2765: Understanding the timescales that control coupling between meltwater delivery and ice motion
11:00 Nathan Maier, 78A2785: Winter ice flow on hard-bedded region of western Greenland dominated by sliding
11:20 Alan Rempel, 78A2774: Limits on bed strength beneath sliding glaciers
11:40 Lucas Zoet, 78A2775: A mechanism for glacier stick–slip
12:00–13:20 Lunch

Session

11: Sliding and the Subglacial Environment II
Chair: Atsuhiro Muto
13:20 Atsuhiro Muto, 78A2761: Seismic evidence of variable bed conditions and their influence on the stability of Thwaites Glacier
13:40 William Armstrong, 78A2815: Systematic remote sensing observation of glacier summer speedup to enhance understanding of glacier basal motion
14:00 Samuel Kelley, 78A2826: A mosaic of subglacial processes: examining the geologic record of subglacial landscape evolution
14:20 Cornelis van der Veen, 78A2762: Investigating the sliding relation and implications for numerical modeling
14:40–15:00 Coffee break
15:00 RENEW lecture introduction and comments: Provost and RENEW Director Amit Goyal
15:15 Sebastian Copeland, ‘From Pole to Pole: the call of the ice – how the ice foretells the next systemic transformation’
16:00 Fireside-style discussion with Sebastian Copeland and Richard Alley
16:45–17:00 RENEW distinguished lecture recognition: Amit Goyal
18:00–22:00 Symposium Banquet – buses leave Symposium venue for Hotel Henry at 18:00

Friday 8 June 2018
8:00–8.55 Breakfast
8:55–9.00 Housekeeping

Session

12: Ice–Ocean–Climate Interactions I
Chair: Kirsty Tinto
9:00 Keynote: Kirsty Tinto, 78A2792 Rosetta-Ice: Understanding the Ross Ice Shelf on timescales from 100 Ma to 1 Ga
9:20 Robin Bell, 78A2789: Three modes of surface meltwater impact on ice sheet mass balance: from Greenland today to Antarctica in the future
9:40 Catherine Walker, 78A2838: Changes under way at Vincennes Bay, Antarctica
10:00 Chunxia Zhou, 78A2788: Ice flow variations at Polar Record Glacier and Dalk Glacier, East Antarctica
10:20 Douglas MacAyeal, 78A2797: Diurnal seismicity cycle linked to sub-surface melting on an ice shelf
10:40–11:00 Coffee break

Session

13: Ice–Ocean–Climate Interactions II
Chair: Twila Moon
11:00 Twila Moon, 78A2784: Multi-decadal reconfiguration of Greenland Ice Sheet motion and ice edge

11:20 Julian Spergel, 78A2829: Multi-decadal trends of a supraglacial lake basin on the Amery Ice Shelf, East Antarctica
11:40 Alexandra Boghosian, 78A2790: Controls of ice shelf surface meltwater patterns
12:00 Christine Dow, 78A2802: Water flux through Aurora Subglacial Basin and its impact on Totten Glacier stability
12:20–13:40 Lunch

Session

14: Observation of Processes III
Chair: Lu An
13:40 Lu An, 78A2800: Filling bathymetry measurements’ gaps in northwest Greenland with OMG gravity data

14:00 Yixiang Tian, 78A2794: DEM reconstruction and early change analysis of the Larsen B region based on 1960s ARGON photographs
14:20 Presentations and closing remarks